Pàgines

dimecres, 29 de maig del 2013

526.- El preu del sucre

526.- Un botiguer diu que guanya el mateix tant si ven un quilo de sucre com si en ven dos. Si el preu de venda d'un quilo de sucre és de 1'00 € i pels dos quilos en fa pagar 1'80 €, podeu calcular quan li costa al botiguer cada quilo de sucre?

TROBAREU LA SOLUCIÓ ALS COMENTARIS.
FELICITATS A " Sergi i Jordi "

8 comentaris:

  1. Diria que 80 cèntims però potser m'equivoco perquè sembla massa fàcil.

    ResponElimina
  2. Jo diria com el Sergi, però estic fent la digestió i ves a saber si a les neurones els hi arriba prou sang... ;P

    Bona tarda Mc!!
    Bona tarda Sergi!!

    ResponElimina
  3. Si, 0'8€

    X= preu cost
    Y= benefici (el mateix pels dos casos)

    X+Y=1
    2X+Y=1,8

    ResponElimina
  4. Si que es fàcil si, jo els enigmes fàcils els hi dic que son sucre :P

    ResponElimina
  5. Enigma fàcil com bé dius a l'enunciat tot i ser matemàtic!

    Molt bona tarda a tothom!
    Aferradetes Mac.

    ResponElimina
  6. ui.....amb sucre d'Andorra no funciona, les bosses són de cinc kilos i no és tant dolç.

    ResponElimina
  7. Què val el sucre?... ostres, li hauria de preguntar a en Josep Lluís que en sap més que jo d'això de preus :-P

    De totes formes, a les hores que arribo (ja som a final de curs, reunions, reunions, reunions) només puc fer que demanar unes culleradetes pel meu te ;-)))

    ResponElimina
  8. El LLIBRE ens diu: Si guanya el mateix amb 1 o amb 2, vol dir que el 2n quilo el ven a preu de cost. I aquest cost serà 1'80 – 1 = 0'80 €. Resultat al que arriba primer en SERGI i que ens demostra amb equacions després en JORDI. Felicitats a ells dos i a tots els altres que també hi heu dit la vostra. :-))

    ResponElimina